דוד פרימו

מתוך ויקיפועל
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דוד פרימו
דוד פרימו
כינוי פרימו
תאריך לידה 5.5.1946
מספר בהפועל 4
תפקיד בלם אחורי
מועדוני נוער הפועל ת"א
מועדונים כשחקן הפועל ת"א, בולטימור, ניו יורק קוסמוס, הפועל ר"ג, הפועל חולון
שנים 11
הופעות 270
תארים אליפות המדינה - 1965/66

גביע המדינה - 1971/72

דוד פרימו (נולד ב-5 במאי, 1946), בלמה האחורי של הפועל תל אביב בשנות השישים והשבעים, נחשב לאחד משחקני ההגנה הגדולים ביותר שצמחו בכדורגל הישראלי, ולטענת רבים גם הגדול שבהם. פרימו, יליד בולגריה, ערך את הופעת הבכורה שלו במדי הקבוצה הבוגרת של הפועל תל אביב כשהיה בן 17 בלבד, במהלך 1963.

פרימו, ששיחק בעמדות הבלם האחורי והמגן הימני, היה בלם בלתי עביר במונחי הכדורגל ישראלי של שנות ה-60' וה-70'. הייתה לו רמה טכנית חריגה ביחס לשחקן הגנה, קריאת משחק פנטסטית שעזרה לו תמיד להתמקם נכון מול התקפות הקבוצה היריבה, משחק ראש משובח ומהירות אדירה. הייתה לו תנועה אלגנטית, וביחד עם סגירה מצוינת ומיקום נדיר, אפשרו לו לחלץ כדורים מרגלי התקפת היריב מבלי להידרש אפילו לרדת לגליצ'ים. פרימו היה ממקם את עצמו בין היריב לבין הכדור, ובכך מנטרל את ההתקפה. לעבור אותו היה בגדר משימה בלתי אפשרית, ואם כבר הגיע שחקן יריב למצב שהוא עובר אותו, פרימו היה מנצל את מהירותו האדירה כדי להתמקם שוב לפניו, והסיוט היה חוזר על עצמו מבחינת היריב.

נסיקתו של פרימו בכדורגל הישראלי הייתה מהירה, ופחות משנה אחרי הבכורה שלו בקבוצה הבוגרת של הפועל תל אביב, כבר ערך פרימו הופעת בכורה במדי הנבחרת הלאומית, והוא בן פחות מ-18. פרימו המשיך לקריירה מפוארת במדי נבחרת ישראל, בה הופיע 38 פעמים, כשבין היתר הוא לוקח חלק בזכיה בגביע אסיה ב-1964, ופותח בהרכב הנבחרת בכל שלושת משחקיה במונדיאל מכסיקו 1970.

שנתיים אחרי הזכיה בגביע אסיה לנבחרות ב-1964, זוכה פרימו גם בתואר קבוצתי ראשון, כשהוא והפועל תל אביב זוכים באליפות המדינה של 1966, שפרימו הוא אחד מכוכביה. זו הייתה אליפות שניה להפועל תל אביב מקום המדינה, ואליפות ראשונה ויחידה לפרימו כשחקן.

עונה לאחר מכן הקנתה הזכיה באליפות להפועל את כרטיס הכניסה לגביע אסיה לאלופות שנוסד באותה השנה. פרימו והפועל העפילו לגמר הטורניר, שם התמודדו מול סלנגור, אלופת מלזיה, וגברו עליה בתוצאה 2-1, בדרך לזכיה בתואר.

לאחר שהוסיף את התואר האסייתי לארון הגביעים שלו, יצא פרימו לכבוש יבשת חדשה- אמריקה. פרימו יצא לשחק בקבוצת בולטימור מהליגה המקצוענית בארצות הברית יחד עם שמעון כהן משמשון ת"א. דרכם של כהן ופרימו לארצות הברית לא היתה קלה, שכן באותם הימים ההתאחדות לכדורגל עשתה כל שביכולתה כדי למנוע מעבר של שחקנים ישראלים לליגת מקצועניות בחו"ל. בעקבות המעבר המתוכנן של פרימו וכהן איימה ההתאחדות שכדורגלן שישחק בליגה מקצוענית מחוץ לארץ ישראל לא יהיה רשאי לשוב ולשחק בליגה הישראלית. בנוסף, גוייס סכום של 30 אלף לירות ישראליות במטרה שינתנו לפרימו כהלוואה אם לא יצא לחו"ל. למרות זאת ויתר פרימו על ההלוואה ויצא יחד עם שמעון כהן לבוליטמור וחרף האיום של ההתאחדות לכדורגל הם היו לכדורגלנים הישראלים הראשונים שמשחקים בליגה מקצוענית בחו"ל.
(המידע מבוסס על ספרו של אמיר בן-פורת, 'ממשחק לסחורה')

אחרי הקדנציה שלו בבולטימור, שב פרימו ב-1970 להפועל תל אביב, היישר לשנות השבעים המדכדכות. פרימו המשיך להיות אחד משחקני ההגנה הבולטים בארץ גם על רקע הקבוצה הכושלת של הפועל תל אביב באותן שנים, וב-1972 הוא מוסיף עוד תואר אחד אחרון לארון הגביעים שלו יחד עם הקבוצה, כשהפועל מעפילה לגמר גביע המדינה מול הפועל ירושלים באצטדיון ר"ג. הפועל ניצחה בתוצאה 1-0 משער של שייע פייגנבוים, וזכתה בתואר. גביע מדינה ראשון בקריירה לפרימו, שהמשיך במדים האדומים עד 1975, ולאחר מכן המשיך לקדנציה שניה בליגה המקצוענית האמריקאית, הפעם בקבוצת ניו יורק קוסמוס, ולאחר מכן לקדנציות בהפועל ר"ג והפועל חולון.


מאת אדם אלי, האתר הרשמי


הצלה אופיינית. 4.1.1970. בלומפילד, דקה 86. הפועל מובילה 0:7 נגד הפועל באר שבע. עוד גול והפועל משווה את שיא ההבקעות במשחק אחד, שנקבע ב-1953, במשחק נגד הפועל רמת-גן. אברהם נומה מבאר שבע פורץ מימין, אבי בנימין יוצא מולו. נומה מטעה את בנימין ובועט. הכדור מתגלגל לכיוון השער החשוף, אבל פרימו מגיע, לא ברור איך, ומרחיק את הכדור מקו השער לקרן. אחרי שלוש דקות מבקיע חזום את השער השמיני והפועל משווה את שיא ההבקעות שלה.

שחקן ההגנה הטוב ביותר. שבי בן ברוך: "פרימו היה שחקן ההגנה הטוב ביותר. אי אפשר היה לעבור אותו. הוא היה שחקן מהיר, שלא כיסח את שחקני היריבה, כי תמיד הגיע לכדור לפניהם. בסיבוב ויציאה מהמקום הוא היה מהיר מכולם. לא היה שחקן הגנה ברמה שלו."

אי אפשר היה לעבור אותו (1). שייע פייגנבוים: "את פרימו כמעט אי אפשר היה לעבור ואם במקרה הצלחת, הוא היה מסתובב במהירות וחוזר אליך מיד, כאילו לא עברת אותו."

אי אפשר היה לעבור אותו (2). יעקב אקהויז: "כשהגעתי לקבוצה הבוגרת, פרימו כבר היה כוכב גדול. למדתי ממנו דברים רבים והעובדה ששיחקתי לידו עזרה לי מאוד להצליח. באימונים, כשכולם התאמנו בנעלי כדורגל, פרימו נעל נעלי התעמלות רגילות, אבל עם או בלי נעלי כדורגל, אי אפשר היה לעבור אותו. הוא היה מהיר מאוד וידע להתמקם בצורה פנטסטית. כשהיה מגיע אליו כדור גובה, הוא היה מחליק אותו אחורה בעזרת הראש, או שהיה פותח רגליים והכדור היה מגיע לבז'רנו, השוער. היה ביניהם תיאום מושלם."

פרימו מעולם לא עשה גליץ' (1). רון עמיקם: "פרימו הקפיד תמיד על תספורת טריפונס עם שביל באמצע. את התנועה שלו במגרש אפשר להגדיר כריצה מרחפת. פרימו מעולם לא עשה גליץ', כי לא היה לו צורך בכך. הוא היה מתייצב בעמידת מוצא מול השחקן שלו ומכניס את הגוף באלגנטיות כזו, שהשחקן היה מוצא את עצמו פתאום ללא כדור. במשחק בין איטליה וישראל במונדיאל התחנן ריבה, חלוצה הגדול של קליארי ונבחרת איטליה, למאמן שלו, שיעביר אותו לצד של שווגר. ממנו, לפחות, הוא היה יכול לסחוט עברות..."

פרימו מעולם לא עשה גליץ' (2). ג'ורג' בורבה: "פרימו היה שחקן מהיר ובעל ראיית משחק פנטסטית. הוא היה לוקח את הכדור לפני ששחקן הקבוצה היריבה הגיע אליו ולכן לא היה לו צורך בגליצ'ים. הוא הבקיע גול אחד בקריירה. במשחק הראשון שלי בליגה, הבקעתי גול ופרימו הבקיע את הגול השני. הרמתי קרן, הכדור פגע בו ונכנס."

על קו השער. אוהד הפועל בשם "אדום הולם": "זכיתי לראות את פרימו בפעולה. הייתי אמנם ילד קטן, אבל רגע אחד נותר חרוט בזיכרוני עד היום: זה היה בדרבי, בבלומפילד. כדור אדיר שבעטו לכיוון השער שלנו עבר את השוער, אבל על קו השער עמד פרימו. שחקן אחר היה מעיף את הכדור בבעיטה לכל הרוחות, אבל הוא, כאילו מדובר באמצע המגרש, עצר את הכדור בקור רוח ובאלגנטיות, שם עליו את הרגל, הרים את הראש, ושחרר פס אלגנטי ומדויק קדימה. בחיים לא אשכח את זה."

מתוך הספר "אדום בנשמה"

קישורים חיצוניים

גלרית תמונות